Zioła dla pięknych i zdrowych włosów
Korzystając z wiedzy naszych przodków w pielęgnacji włosów warto zwrócić się w stronę Matki Natury. Ziołowe wzmocnienie włosów to tradycyjny sposób na walkę z częstymi problemami i niedoskonałościami tj. rozdwojone końcówki, wypadanie, łupież czy brak blasku i elastyczności. Poznajcie zioła dla pięknych i zdrowych włosów 🙂
Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak ogromną rolę w kulturze ludowej Słowian odgrywały włosy. Dawniej dziewczęta nosiły długie warkocze i rozpuszczały je tylko w obecności męża. Nie bez znaczenia jest także fakt, że kiedyś włosów danej osoby mógł dotknąć tylko ktoś bardzo jej bliski. W mniemaniu naszych przodków zaplecenie włosów w warkocz chroniło od wpływu zła i ciemnych sił. Wierzono, że włosy jak każda inna część ciała, stanowią odbicie siły witalnej człowieka. Dlatego wykorzystywano zioła dla pięknych i zdrowych włosów.
Znane i lubiane zioła, które pospolicie spotykacie w czasie spacerów po łące lub w domowym ogródku, mogą stanowić zbawienie dla waszych matowych i zniszczonych włosów. A przy okazji wzmacniania włosów wzmocnią również skórę i paznokcie 🙂
1. SKRZYP
Skrzyp polny jest rośliną wieloletnia występującą na terenie całej Polski. Znajdziecie go na podmokłych łąkach i polach. Jego zbiory zaczynają się w czerwcu i trwają do września. Ale szczególnie polecam Wam zbiory od połowy lipca do końca sierpnia, gdyż wtedy zawiera najwięcej krzemionki. Jeśli interesuje Was ziołowe wzmocnienie włosów to właśnie ten pierwiastek ma ogromne znaczenie. Dzięki niemu skrzyp jest jednym z ziół, które ma wyjątkowo korzystny wpływ nie tylko na włosy ale również skórę i paznokcie. Stosowanie, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrze, preparatów ze skrzypem poprawia ich strukturę, zmniejsza łamliwość, przeciwdziała wypadaniu włosów i łupieżowi.
Wodne wyciągi ze skrzypu można stosować wewnętrznie w formie odwaru (rozdrobnione ziele skrzypu należy zalać wodą i pogotować minimum 40 minut). Można również stosować je jako płukanki do włosów, do przemywania twarzy lub jako okłady na skórę i oczy. Podnoszą elastyczność włókien kolagenowych oraz stabilizują strukturę kolagenu, a co za tym idzie działają przeciwstarzeniowo. Zarówno odwar jak i mielone ziele skrzypu zastosowałam w skrzypowej kostce myjącej do włosów.
2. BLUSZCZYK KURDYBANEK
Jedna z moich ulubionych roślin 🙂 Wielka moc natury zaklęta w pięknym wydaniu. Bluszczyk kurdybanek to pyszna i zdrowa roślina jadalna i przyprawowa. Najbogatsze w składniki aktywne i olejki eteryczne są okazy zbierane z nasłonecznionych terenów, w tych miejscach ziele przebarwione jest na fioletowo. Najczęściej jednak można go spotkać w miejscach zacienionych. Bluszczyk kurdybanek stosowany wewnętrznie jest ziołem regulującym przemianę materii i wspomagającym procesy usuwania szkodliwych oraz zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.
Regularnie stosowana płukanka naparem z kwitnącego ziela bluszczyka kurdybanka sprawia, że włosy stają się wyraźnie mocniejsze. Działa również przeciwłupieżowo. Mocniejsze niż napar działanie wykazuje nalewka kurdybankowa, która działa ściągająco na skórę, hamuje rozwój bakterii i grzybów wywołujących łupież, zmniejsza łojotok i poprawia ukrwienie skóry, delikatnie wysusza skórę głowy. Nalewkę z kurdybanka znajdziecie w siarkowej kostce myjącej do włosów, która pomaga na problemy skórne na głowie i problemy z włosami.
3. POKRZYWA
Pokrzywa to roślina, która rośnie w Polsce pospolicie i wszyscy ją bez problem rozpoznajemy. Zwłaszcza kiedy ją dotkniemy gołym ciałem i poczujemy działanie zawartego w niej kwasu mrówkowego 🙂 Ale warto pamiętać, że ma poza nim całe bogactwo mikro- i makroelementów. Jest skarbnicą witamin A, D, E, K. Zawiera witaminy z grupy B, flawonoidy, kumaryny, garbniki, aminy. Liście pokrzywy zawierają również dużo soli mineralnych tj. potas, żelazo, wapń i krzem. To bogactwo składników zapewnia ziołowe wzmocnienie włosów, zarówno gdy stosujesz ją wewnętrznie jak i zewnętrznie. Pokrzywa na wiosnę jest najzdrowsza, zwłaszcza w maju! Regularnie stosowana poprawia stan włosów, skóry i paznokci.
Zastosowanie wewnętrzne pokrzywy jest stosunkowo proste ponieważ jest popularną w dzikiej kuchni rośliną jadalną i znajdziecie mnóstwo przepisów na jej wykorzystanie. Również u mnie w autorskim zeszycie ziołowym POKRZYWA MAJOWY SKARB 🙂
Pokrzywa świetnie nadaje się do robienia soków, naparów i odwarów. Jest smacznym dodatkiem do zup, placków, sosów i sałatek lub jako przyprawa (można ją utrzeć z solą).
Jest podstawowym składnikiem mojej herbaty na oczyszczanie organizmu, która wzmacnia włosy i paznokcie.
W stosowaniu zewnętrznym polecam macerat olejowy do stosowania na skórę głowy, włosy i paznokcie. Z maceratu olejowego na pokrzywie robię kompresy na ciepło i wcierki na włosy i skórę głowy. W tym celu podgrzewam olej tak, by był letni. Na nieumyte włosy nakładam olej od nasady po końce. Wykonuję wcierkę i masaż skóry głowy. Następnie wkładam torebkę foliową lub okręcam folią i nakładam ciepły ręcznik. Trzymam przez 20-30 minut, po tym czasie myję głowę delikatnym szamponem (bez PEGów, parabenów). Taką kurację można stosować raz na 2-3 tygodnie. Macerat regularnie stosowany przy jasnych, blond włosach może je delikatnie przyciemnić.
Macerat olejowy pokrzywowy zrobiłam na nasionach i młodym zielu pokrzywy na oliwie z oliwek. Macerowałam na zimno.
Macerat poprawia strukturę włosa ponieważ zamyka łuski włosa, wzmacnia je i pobudza mieszki włosowe do wzrostu. Poprawia metabolizm skóry, dzięki czemu wygląda ona zdrowiej. Odżywia i chroni przed wolnymi rodnikami, dlatego polecam stosować do pielęgnacji cery dojrzałej. Pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, poprawia mikrokrążenie skóry i redukuje obrzęki. Jednocześnie redukuje nadmierny łojotok, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wyciągi z pokrzywy kosmetycznie są polecane zarówno do skóry dojrzałej, jak i trądzikowej.
4. PRZYTULIA
Przytulia to roślina, którą pospolicie spotkać możemy nad rzeką, w lasach i na łąkach, w ogrodzie i w sadach. Kwitnie od czerwca do października. Przytulia to przede wszystkim źródło dobrze przyswajalnego krzemu. Regularnie stosowana zapewnia ziołowe wzmocnienie włosów. Zmniejsza ich łamliwość i zapobiega rozdwajaniu końcówek. Odwar z przytuli polecam również do stosowania jako płukanka przy walce z łupieżem. Jest skuteczna przy innych chorobach skórnych – wypryskach, trądziku, ranach i otarciach. Jednocześnie wspomaga włosy przetłuszczające się ponieważ zmniejsza łojotok.
Odwar z przytuli czepnej znajdziecie w kostce myjącej skrzypowej .
5. CHMIEL
Chmiel zwyczajny to bylina z rodziny konopiowatych. Jest rośliną wieloletnią, która w Polsce pojawia się dziko w miejscach wilgotnych i zacienionych. Substancje czynne zawarte w chmielowych szyszkach to między innymi lupulina i olejki eteryczne (zawierające związki terpenowae, garbniki, związki siarki, flawonidy, beta-kariofilen).
Chmiel stosowany wewnętrznie ma właściwości uspokajające i nasenne. Natomiast stosowany zewnętrznie odpowiada potrzebom ziołowego wzmocnienia włosów. Wyciągi z szyszek chmielu stosuje się przy wypadaniu włosów ponieważ wzmacniają cebulki. Zawierają fitohormony, które pobudzają produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Kosmetyki z chmielem są polecane dla włosów przetłuszczających się, z łupieżem i skóry trądzikowej. Łagodzą swędzenie i działają antybakteryjnie.
Hydrolat z chmielu znajdziecie w kostkach myjących do włosów – pomidorowej i siarkowej. Równie popularne są okłady i płukanki na bazie szyszek chmielu.
6. MYDLNICA
Mydlnica lekarska należy do rodziny roślin goździkowatych, spotykamy ją na łąkach i nad brzegami rzek, gdzie kwitnie od czerwca do września. Już w słowiańskiej medycynie znany był odwar z korzenia mydlnicy, który dzięki zawartości saponin naturalnie się pieni. Delikatnie oczyszcza ciało nie zaburzając pH skóry, dlatego jest dobrym zamiennikiem mydła.
Z tego powodu również często znajduje zastosowanie w szamponach i płukankach do włosów. Służy włosom przetłuszczającym się, ze skłonnością do łupieżu i podrażnień. Delikatnie je oczyszcza nie niszcząc struktury włosa i skóry.
Wymienione wyżej zioła znalazły zastosowanie w kostkach myjących do włosów. Stanowią ich kombinację w celu osiągniecia zamierzonych rezultatów. Kostka myjąca do włosów pomidorowa z odżywką 2 w 1 niezwykle delikatnie pielęgnuje włosy i skórę głowy. Nie obciąża włosów i nadaje im lekkość. Kostka myjąca do włosów siarkowa to szampon do zadań specjalnych. Stosuję go w problemach skóry głowy takich jak łupież, łupież pstry lub infekcje pasożytnicze skóry głowy. Kostka myjąca do włosów skrzypowa przeznaczona jest do włosów silnie przetłuszczających się i normalnych. Działa wzmacniająco i nawilżająco na włosy, normalizuje skórę głowy. Wysoka zawartość krzemionki wspiera strukturę włosa i zmniejsza ich łamliwość.
Matka Natura ma odpowiedź na wszystkie nasze pytania, także te natury kosmetycznej 🙂 Mam nadzieję, że zawarte wyżej informacje pomogą Wam w doborze preparatów ziołowych odpowiedziach do Waszych potrzeb. Ziołowa pielęgnacja włosów to przyjemność stosowania i skuteczność w jednym. Dlatego polecam Wam zioła dla pięknych i zdrowych włosów.