Skip to content

Warsztaty

Przykładowe scenariusze zajęć:

 

1. Ziołowa kosmetyka

Praca na zebranych w czasie spaceru lub na ususzonych ziołach, prelekcja o właściwościach kosmetycznych ziół, jak wykonywać zabiegi kosmetyczne, jak przygotować ziołowe kosmetyki, samodzielne wykonanie kosmetyków np. cukrowych czy solnych pilingów z ziołami, ziołowych musujących muffinek i kul do kąpieli, ziołowych soli do kąpieli, itp., wszelkie potrzebne materiały zapewnia organizator, uczestnicy zabierają na własność wykonane kosmetyki ziołowe. 

sól do kąpieli
sole-do-kapieli-2
Projekt bez tytułu (16)

 

2. Dzika kuchnia

Praca na zebranych w czasie spaceru lub przyniesionych przez organizatora ziołach, gotowanie potraw z dzikich roślin w warunkach domowych lub w terenie na ognisku, prelekcja o jadalnych roślinach, ziołach przyprawowych, ziołowych herbatach, degustacja wykonanych dań.

Projekt bez tytułu (19)
Projekt bez tytułu (17)
Projekt bez tytułu (18)

 

3. Kwiaty jadalne

Praca na zebranych w czasie spaceru lub przyniesionych przez organizatora kwiatach jadalnych. Dowiemy się, które kwiaty i kwitnące zioła możemy wykorzystać w kuchni. W ramach warsztatów zrobimy kolorowe, ziołowe cukry m.in. różany, lawendowy jako dodatek do herbaty, cukier puder do posypania ciasta czy ciasteczek. Można będzie też skomponować i skosztować proste dzikie sałatki z jadalnymi kwiatami.

jadalne kwiaty (2)
jadalne kwiaty (3)
Projekt bez tytułu (32)

 

4. Dzikie przyprawy

Praca na zebranych w czasie spaceru lub przyniesionych przez organizatora dzikich roślinach przyprawowych, prelekcja o ziołach przyprawowych. W trakcie warsztatów będziemy komponować dzikie mieszanki przyprawowe lub aromatyczne dzikie sole, które możemy wykorzystać w kuchni.

Projekt bez tytułu (31)
Projekt bez tytułu (29)
Projekt bez tytułu (33)

 

5. Sosna w kuchni i kosmetyce

Tematem przewodnim warsztatów jest królowa polskich lasów – sosna zwyczajna. Praca na surowcu zebranym w czasie spaceru lub przyniesionym przez organizatora. Prelekcja o właściwościach kosmetycznych, leczniczych oraz aspektach kulinarnych igliwia sosnowego. W trakcie warsztatów komponowane są przetwory z sosny do celów kosmetycznych, kulinarnych, gospodarczych, na koniec odbywa się degustacja dań i napitków z sosny. Każdy uczestnik zabiera własnoręcznie wykonany kosmetyk sosnowy.
 
warsztaty sosna (1)
warsztaty sosna (3)
warsztaty sosna (4)

 

6. Kadzidła inspirowane słowiańszczyzną

Praca na zasuszonych, przyniesionych przez organizatora ziołach. Kadzidła powstają z ziół szczególnie cennych w kulturze duchowej Słowian. Prelekcja etnobotaniczna o wierzeniach i właściwościach ziół w codziennym życiu i świadomości Słowian, metodach i znaczeniu okadzania w kulturze przodków, itp. Tworzenie kadzideł inspirowanych słowiańszczyzną. Mogą one służyć do dezynfekcji powietrza oraz być palone w danej intencji np. przeciw chorobie, na miłość, dobrobyt.
 
warsztaty kadzidła (2)
warsztaty kadzidła (1)
warsztaty kadzidła (3)

 

7. Spacer botaniczny z nauką rozpoznawania roślin

Prelekcja dotycząca możliwości wykorzystania dzikich rośli w kuchni, apteczce czy gospodarstwie domowym, jak były wykorzystywane w medycynie ludowej, etnobotanika.

warsztaty spacer etnobotaniczny (1)
warsztaty spacer etnobotaniczny (2)
warsztaty spacer etnobotaniczny (4)

 

Wycena odbywa się indywidualnie na podstawie takich danych jak: tematyka zajęć, czas trwania, lokalizacją (koszty dojazdu/ ew. noclegu), wielkość grupy, wymagania dodatkowe itp. 🙂

Zapraszam do kontaktu email na adres : zielarskikacikkari@wp.pl