Ziołowa pielęgnacja skóry

Nowy Rok to czas postanowień, a wśród nich często pojawiają się obietnice większej dbałości o swoje zdrowie i urodę 😉 Naprzeciw tym potrzebom wychodzi właśnie naturalna, ziołowa kosmetyka prosto od Matki Natury ! Z pomocą ziół i kryjących się w nich związków czynnych możemy pozbyć się problemów skórnych oraz skutecznie i łagodnie pielęgnować każdy jej rodzaj. Ziołowa pielęgnacja skóry to również bogactwo zapachów, które pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie dzięki aromaterapii.

A oto moje propozycje na ziołową pielęgnację skóry w trzech krokach z wykorzystaniem ziół:

ZIOŁOWA KĄPIEL SOLNA

Składniki:

  • sól drobnoziarnista kłodawska lub kuchenna jodowana, można sięgnąć też po sól himalajską gruboziarnistą – ok. 200 g.,
  • zioła i płatki kwiatów np. płatki róży, kwiaty rumianku, nagietka, lawendy, nawłoci, wrzosu, ziele mięty czy przyprawy z kuchennej szafki np. rozmaryn, bazylia, cynamon, goździki, można też użyć wysuszone i rozdrobnione skórki cytrusów po sparzeniu lub np. igliwie sosnowe czy fusy kawy – ok. 50 g.,
  • olej – oliwa z oliwek, olej z pestek winogron lub inny ulubiony olej np. z czarnuszki, z pestek malin, dzikiej róży czy inne – ok. 2 łyżki stołowe,
  • opcjonalnie: olejek eteryczny – 2-3 krople

Sposób przygotowania:

Do miski wsypujemy sól (orientacyjnie wykorzystujemy ok. 100 g soli na 10 l wody) i dokładamy do tego wybrane zioła, kwiaty i inne surowce po rozdrobnieniu w moździerzu. Całość polewamy wybranym olejem, na każde 100 g soli z ziołami ok. łyżka oleju. Następnie masę skrapiamy 2-3 kroplami ulubionego olejku eterycznego np. sosnowego, jodłowego, lawendowego (na kąpiel relaksującą), eukaliptusowego, świerkowego (na odetkanie nosa i zatok), grejpfrutowego, rozmarynowego (na pobudzenie ciała i ducha – kąpiel energetyzująca). Całość mieszamy dokładnie do uzyskania w miarę jednolitej masy. Gotową sól zamykamy szczelnie w słoiku i staramy się zużyć w przeciągu miesiąca – wtedy olejki eteryczne pachną i działają najmocniej.

Sposób użycia:

Zawartość słoiczka wsypujemy do gorącej wody i pozostawiamy do zaparzenia na kilka minut, dolewamy chłodniejszej wody. Jeśli nie chcemy, by płatki kwiatów pływały w wannie wystarczy zawartość słoiczka wsypać do lnianego woreczka (lub woreczka uformowanego z gazy ) i zawiesić na kranie pod strumieniem gorącej wody lub pozwolić mu swobodnie pływać w wannie. Można go wtedy użyć też jako gąbeczki do masażu 🙂

Właściwości kosmetyczne i prozdrowotne:

Solne kąpiele z ziołami skutecznie odciążają pracę narządów wewnętrznych, pobudzają mikrokrążenie skóry, podnoszą ciśnienie, działają na skórę dezynfekująco. Ziołowa pielęgnacja skóry to jedna z bardzo wielu zalet takich kąpieli. Solne mieszanki w zależności od zastosowanych dodatków mogą działać np. rozgrzewająco lub uwalniać działanie konkretnych olejków eterycznych np. sosnowego lub lawendowego. Użyte olejki eteryczne zadziałają na nasze zmysły i ciało aromaterapeutycznie. Dodatek oleju pozostawia na skórze po kąpieli warstwę wspierającą płaszcz hydrolipidowy, czyli ochroni skórę przed utratą wody. Po takiej kąpieli osuszamy delikatnie ciało ręcznikiem lub zakładamy szlafrok. Tak przygotowana kąpiel to zdrowie i przyjemność dla ciała i ducha.

ZIOŁOWY KURS w formie zeszytu PDF : “Ziołowa kąpiel” prezentuje różne rodzaje kąpieli kosmetycznych oraz leczniczych. Znajdziecie tam gotowe przepisy na mieszanki z wykorzystaniem nie tylko soli 🙂

TONIK SOSNOWY/ŚWIERKOWY, CZYLI WYWAR Z IGLIWIA

Sposób przygotowania:

Wywar robimy z igieł sosny lub świerka. Może być również z naturalnej choinki, która służyła nam w święta (jeśli nie była pryskana i nawożona w cyklu produkcji). Garść świeżych igieł płuczemy pod bieżąca wodą, a następnie wrzucamy do niedużego garnka. Zalewamy zimną wodą i gotujemy. Na lekkim ogniu gotujemy przez ok. 5 – 10 minut. Pozostawiamy pod przykryciem do naciągnięcia po czym odcedzamy.

Sposób użycia:

Wywarem przemywamy umytą skórę jak tonikiem lub wlewamy w butelkę z atomizerem i spryskujemy mgiełką twarz, ciało czy włosy. Tonik parzymy na bieżąco do użycia, nie nadaje się do dłuższego niż doba stania, nawet w lodówce.

Właściwości kosmetyczne i prozdrowotne:

Igliwie zawiera w swoim składzie między innymi witaminę C oraz olejki eteryczne, żywice, garbniki. Tonik sosnowy/ świerkowy pomoże w leczeniu dolegliwości skórnych, takich jak trądzik, łojotok, grzybica, liszaje oraz poprawi mikrokrążenie skóry. Witamina C nada skórze blasku i napnie ją, to naturalny antyoksydant na zmarszczki.

Nadmiar wywaru z igliwia można z powodzeniem wypić zamiast herbaty – dostarczy organizmowi witamin i mikroelementów. Nie jest to pomysł polecany dla kobiet w ciąży. Dobrodziejstwa sosnowego igliwia wykorzystałam również w sosnowej soli do kąpieli oraz w occie sosnowym.

MASECZKA Z POKRZYWY I MLEKA

Do skóry tłustej – działa przeciwzapalnie.

Sposób przygotowania:

2 łyżki suszonych liści pokrzywy zalewamy filiżanką gorącej wody. Kiedy ostygnie miksujemy. Następnie mieszamy 2 łyżki płatków owsianych z 4 łyżkami gorącego mleka. Dodajemy tyle zmiksowanej pokrzywy, by uzyskać niezbyt gęstą papkę

Sposób użycia

Nakładamy grubą warstwę na umytą i stonizowaną skórę twarzy i szyi omijając okolice oczu. Trzymamy 15-20 minut. Zmywamy letnią wodą.

Właściwości kosmetyczne i prozdrowotne:

Ziele pokrzywy to bogactwo minerałów np. żelaza, potasu oraz witamin m.in. A, D, E, K. Działa na skórę odżywczo oraz przeciwstarzeniowo. Maseczka pokrzywowa z dodatkiem mleka i płatków owsianych przeznaczona jest do skóry tłustej i trądzikowej lub dojrzałej. Działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo.

Pokrzywa znana jest również ze zbawiennego wpływy na skórę głowy, włosy i paznokcie. Wcierka pokrzywowa na oliwie z oliwek to ziołowe remedium na włosy wypadające, łamliwe, osłabione. Można na bazie tego oleju zrobić też kompres na ciepło na wysuszoną skórę dłoni oraz łamliwe paznokcie. Zioła są również doskonałym składnikiem pilingów – zapraszam na KURS o tworzeniu własnych pilingów 🙂

Z pomocą ziół możemy wyleczyć problemy skórne oraz dbać o jej prawidłową pielęgnację. Ziołowa pielęgnacja skóry pozwoli nam również na spełnienie jednocześnie kilku z noworocznych postanowień 😉 Naturalna kosmetyka to niski koszt przygotowania, zdobywanie nowych umiejętności, poszerzanie wiedzy oraz ogromna satysfakcja.