Ziołowe metody na komary i kleszcze
Muchy, muszki i komary są zmorą niejednego ciepłego popołudnia i wieczoru. Zamiast przyjemnie spędzać czas na spacerze w lesie czy w ogrodzie, skupiamy się na odganianiu nieproszonych gości. Nie chodzi tylko o uporczywe bzyczenie i kąsanie – insekty te roznoszą także wiele niebezpiecznych chorób. Podobne zagrożenie niesie za sobą ugryzienie kleszcza. Na szczęście istnieje kilka skutecznych i naturalnych sposobów, by owady te oraz pajęczaki trzymały się z dala od nas i naszych domów 🙂 Oto ziołowe metody na komary i kleszcze z których chętnie korzystam !
DZIEGIEĆ BRZOZOWY
Dziegieć to produkt suchej destylacji na zimno z kory brzozy. Ma on postać gęstej, lepkiej cieczy o brunatnym kolorze. Zawiera między innymi betulinę, benzen, ksylen, fenol, a także substancje żywiczne, kwasy organiczne oraz fitoncydy. Stosowany zewnętrznie na skórę wykazuje właściwości antyseptyczne, dezynfekujące, odstraszające komary i kleszcze. Samodzielny wyrób dziegciu nie jest zbyt łatwy, ale sam dziegieć z powodzeniem można nabyć w formie czy to mazidła (maści) na skórę czy też mydła dziegciowego. Posiada charakterystyczny zapach przypominający wędzonkę, którego insekty unikają. Stosując go w czystej postaci na skórę należy unikać wystawiania się na silne promieniowanie słoneczne.
ZIOŁOWE KADZIDŁO
Z suszonych ziół bogatych w olejki eteryczne przygotować można tzw. smużki czyli ziołowe kadzidła związane naturalnym sznurkiem. Takie ziołowe „różdżki” zapalamy u szczytu i zdmuchujemy ogień, tak by nie zgasły, tylko się tliły. Dym z takich ręcznie wykonanych kadzideł skutecznie odstrasza insekty. Ten pomysł dobrze się sprawdza w czasie grilla czy też odpoczynku na hamaku w ogrodzie. Do ziołowych kadzideł możemy wybrać takie zioła jak: lawenda, bylica, wrotycz, macierzanka, dziurawiec, pędy sosny czy świerka i in. Dym z takiego kadzidła jest naturalny, nie zawiera syntetycznych dodatków, jest zatem zdrowszy dla człowieka, niż drogeryjne spirale czy też „perfumowane” indyjskie kadzidła.
MIESZANKA OLEJKÓW ETERYCZNYCH
Badania wykazują, że istnieje sporo skutecznych olejków eterycznych odstraszających insekty, które to po dodaniu bazy można używać na ciało i ubrania. Należą do nich między in: lawendowy, rozmarynowy, cytronella, jałowcowy, eukaliptusowy, miętowy, tymiankowy, żywotnikowy, cedrowy, z drzewa herbacianego, geranium czy paczuli. Przedstawione olejki eteryczne skutecznie odstraszają komary i kleszcze, hamują ich właściwości rozrodcze lub po prostu działają biobójczo.
Ziołowy spray na komary i kleszcze – PRZEPIS
– olejki eteryczne np. cytronella, rozmaryn, eukaliptus, mięta
– 50 ml hydrolatu (wody kwiatowej) np. miętowego lub lawendowego
– 50 ml wody destylowanej
– 1 łyżka spirytusu
Do wody, spirytusu i hydrolatu dodajemy po 10-20 kropli każdego z wybranych olejków. Mieszaninę przelewamy do butelki z atomizerem i pryskamy po ciele i/lub ubraniu przed spacerem. Oprócz ochrony przed insektami, możemy liczyć na przyjemnie pachnące, naturalne perfumy. Przed użyciem należy wstrząsnąć buteleczką, pryskamy co ok. 2-3 godziny. Mieszaninę warto przechowywać w ciemnym opakowaniu w chłodnym i zacienionym miejscu. Pozwoli to na przedłużenie jego przydatności do użycia.
Aromatyczny olej – PRZEPIS
– 15-20 kropli olejku eterycznego lub jego mieszanki
– 50 ml oleju roślinnego
Z listy olejków eterycznych odstraszających insekty wybieramy 3-5 olejków. Następnie olejki mieszamy z bazą np. spirytusem, naftą, wodą czy olejem bazowym. Jako olej bazowy może posłużyć m.in. olej kokosowy, olej z pestek winogron lub olej ze słodkich migdałów. Pachnący olej przelewamy do butelki z pompką. Olej można nakładać na skórę bezpośrednio przed wyjściem na spacer. Uwaga, może powodować zatłuszczenie ubrania 😉 Aplikujemy ponownie co kilka godzin, a posmarowanej skóry w miarę możliwości nie eksponujemy na słońce.
Olejki eteryczne znajduje również swoje zastosowanie w świecach i zawieszkach. Doskonale odstraszają zarówno podgrzane podczas palenie lub ukryte w szafie 🙂
ZIOŁOWE NAPARY, WYWARY I ODWARY
Istnieje szereg ziół uznawanych za naturalne „odstraszacze” na kleszcze i komary, należą do nich m.in. lawenda, mięta, wrotycz, bylica, rozmaryn, bazylia, geranium. Oczywiście najczęściej wynika to z dużej zawartości olejków eterycznych u tych roślin. Te aromatyczne zioła można posadzić w ogrodzie, postawić w donicy na parapecie lub zebrać i zrobić wyciąg np. napar, wywar czy odwar. Taki wodny wyciąg konserwujemy alkoholem i spryskujemy nim ciało przed owadami.
Bylicowy repelent na kleszcze i komary – PRZEPIS
– 300 ml wody
– 30 ml alkoholu (70 %)
– garść szczytowych pędów bylicy pospolitej lub piołunu
Ziele bylicy kroimy i wrzucamy do garnka, zalewamy wrzącą wodą. Całość gotujemy ok. 3 minuty na małym ogniu, po czym pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Przecedzamy wywar, dolewamy alkoholu, mieszamy i przelewamy do butelki z atomizerem.
Wszystkie wymienione roślin możecie z powodzeniem hodować w ogrodzie lub w doniczce 🙂 Są nie tylko skuteczne, ale również bardzo ozdobne. Można je wykorzystać jako zioło czy przyprawę. Przy okazji chronią nas przed niechcianymi insektami. Ziołowe metody na komary i kleszcze są bardzo różnorodne – olejki, spraye, kadzidła, mydła. Ziołowe preparaty przeciw owadom są fantastyczną alternatywą dla chemicznych sklepowych preparatów, które może i skuteczne, ale są groźne dla naszego organizmu i nie mogą ich stosować dzieci. Dlatego śmiało korzystajmy z darów natury w walce z komarami, muchami i kleszczami!