Pasta z chwasta
Wczesna wiosna to świetny czas na zbiory ziołowych nowalijek, czyli dzikich roślin jadalnych. To właśnie teraz są najbardziej soczyste, chrupki i bogate w witaminy i mikroelementy. Lista możliwości jest bardzo długa, znacznie bogatsza niż wybór warzyw w warzywniaku. Do kulinariów zbierać możemy z powodzeniem młode liście i pędy: gwiazdnicy, przytulii czepnej, bluszczyka kurdybanka, pokrzywy, jasnoty, czosnaczku, mniszka, krwawnika, przetacznika, czosnku niedźwiedziego i wielu, wielu innych.
1. PESTO Z ORZECHAMI WŁOSKIMI ZAWIJANE W NALEŚNIKA
Składniki:
150 g jadalnych ziół: gwiazdnicy, czosnaczku pospolitego, bluszczyka kurdybanka, 150 ml oliwy z oliwek, 30 g orzechów włoskich (można je zastąpić pestkami słonecznika namoczonymi dzień wcześniej), 30 g parmezanu, sól, sok z cytryny dla smaku.
Orzechy włoskie obieramy z łupinek i dokładnie rozdrabniamy w moździerzu. Orzechy, umytą i pokrojoną: gwiazdnicę, czosnaczek, bluszczyk kurdybanek, oliwę z oliwek, utarty drobno parmezan blendujemy/miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji.
Dodajemy sól do smaku i sok z cytryny, by nadać jasnozielonej barwy. Jeżeli pesto jest zbyt gęste, dodajemy dodatkową porcję oliwy. Gotowe pesto nakładamy na naleśnika i zawijamy. Możemy jeść naleśnika w całości lub kroić w dekoracyjne talarki. Naleśniki można też złożyć w tradycyjne trójkąty.
Danie dekorujemy jadalnymi kwiatami np. kwiatem jasnoty, forsycji, mniszka, fiołka.
2. PASTA JAJECZNA Z ZIOŁAMI W KULKACH
Składniki: 3 szt. jajek, łyżka majonezu, dzikie rośliny jadalne: czosnek niedźwiedzi, bluszczyk kurdybanek, gwiazdnica, kwiat forsycji, fiołka, jasnoty, sól pieprz.
Jajka gotujemy na twardo, obieramy i kroimy w drobną kostkę. Ziołowe nowalijki dokładnie myjemy, osuszamy i kroimy, kwiaty mniszka wyskubujemy z koszyczków kwiatowych. Wszytko mieszamy z majonezem i przyprawami. Pasta jajeczna gotowa- można nią smarować kanapki lub formować dekoracyjne kulki. Można wykonać wariant na słodko z dodatkiem kandyzowanej żurawiny i orzechów.
3. HUMMUS Z WIOSENNYCH NOWALIJEK
Składniki: dwie garści szczawiku zajęczego lub żółtego (ewentualnie szczawiu), garść przytulii czepnej i/lub pokrzywy, garść czosnaczku pospolitego lub 2 ząbki czosnku, pomidor suszony 3-4 szt., sok z cytryny łyżeczka, 3 łyżki kaszy jaglanej ugotowanej, 2-3 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki prażonych pestek dyni, szczypta soli i cukru, kwiaty mniszka lekarskiego i jasnoty purpurowej.
Składniki miksujemy na jednolitą masę, doprawiamy solą i cukrem do smaku, by zrównoważyć smaki, skrapiamy sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. Całość posypujemy płatkami mniszka lekarskiego bez koszyczków kwiatowych i kwiatem jasnoty. Najlepiej smakuje schłodzony. Można podawać na kanapce lub w naleśniku.
„PASTA Z CHWASTA” Karina Rudzka, Nadleśnictwo Grójec