Magia Octowania

Domowe octy z leśnych owoców i ziół to mikstury o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdzają się w kuchni, spożywczo, prozdrowotnie i kosmetycznie. Można je stworzyć z wielu darów lasu, a efekty zaskoczą ciekawymi doznaniami smakowo – zapachowymi. Niech i u Was zadzieje się Magia Octowania 😉

Magia octowania czyli OCET JABŁKOWY!

Podstawowy przepis dla wszystkich nastawów octowych 🙂

Przepis na ocet jabłkowy według tradycyjnej receptury: duży, szklany, wyparzony słój wypełniam jabłkowymi obierkami lub jabłkami pokrojonymi w ćwiartki do około ½ jego pojemności. Następnie zalewam je przegotowaną, wystudzoną, niechlorowaną wodą do ¾ wysokości słoja. Na każdy wlany litr wody dodaję 4 czubate łyżki cukru lub miodu. Mieszam.

Słoik zabezpieczam z wierzchu szczelnie ścierką lub ręcznikiem papierowym z gumką. Aby był możliwy proces fermentacji niezbędny jest dopływ powietrza ! Następnym ważnym krokiem jest mieszanie nastawu wyparzoną drewnianą łyżką. Czynność tą powtarzam codziennie, by surowiec nie spleśniał z wierzchu. Nastaw po kilku dniach zacznie się pienić i „pracować”.

Zwykle po upływie około 3-4 tygodni surowiec opada na dno, a całość zaczyna pachnieć octowo. Na powierzchni powinna utworzyć się galaretowata warstwa tzw. matka octowa. Kiedy tak się stanie ocet można odcedzić i odstawić do dojrzewania na około miesiąc z dostępem powietrza. Dopiero po tych ok 2 miesiącach rozlewam dojrzały ocet do butelek i zakręcam szczelnie.

Magia dzikich surowców !

Zamiast uprawnych odmian jabłek polecam wykonanie takiego octu z dzikich jabłek tzw. rajskich jabłuszek czy z gruszek ulęgałek. Dobrze sprawdzą się też np. śliwa tarnina, śliwki mirabelki, jarzębina, owoce dzikiej róży, leśne maliny, jeżyny czy poziomki, czerwona porzeczka, owoc dzikiej wiśni, głogu, borówki.

Z leśnych pożytków można też nastawić ocet na igliwiu sosnowym czy świerkowym, świetnie komponuje się z cytrusami czy z kwaskowatymi owocami.

Zioła leśne jako dodatek do octów to np. mięta, rumianek, macierzanka, nawłoć, płatki róży, kwiat koniczyny, fiołka, bratka, dziewanny, wiesiołka, wierzbówki, czarnego bzu, robinii akacjowej, wyki i in.

Za każdym razem stosujemy bazowy przepis na ocet jabłkowy z zachowaniem proporcji z przepisu i wymieniając tylko jabłka na inny surowiec owocowy czy owocowo-ziołowy do nastawu. Ważne, by do spożywczych i kulinarnych octów wykorzystywać owoce i dzikie zioła, które są jadalne.

Zastosowanie

Kulinarnie

Jak można wykorzystać domowy ocet z darów lasu? W kuchni ziołowy ocet może służyć nam do zakwaszania potraw np. sosu czy risotto, czy do lekkich marynat (6-7 % kwasu octowego). Z jego dodatkiem powstaje też doskonały domowy winegret. Wystarczą 2 łyżeczki octu domowej roboty na 4 łyżki oliwy z oliwek (lub innego oleju zimno tłoczonego). Dodajemy 1 łyżeczkę musztardy oraz przyprawy: szczypta soli morskiej i świeżo mielonego pieprzu. Ocet świetnie sprawdzi się też jako dodatek do domowych sosów np. własnego chutneya, musztardy, ketchupu czy majonezu. Zamarynowane w ziołowym occie mięso wyśmienicie smakuje upieczone czy grillowane z warzywami.

Przepis na octową lemoniadę na upalne dni: do dzbanka 0,5L wlewamy ok. 2 łyżki stołowe octu domowego, dopełniamy wodą, dodajemy wg. uznania np. świeży liść mięty, cytrusy w plastrach, płatki kwiatów jadalnych. Pijemy w upalne dni schłodzoną lub z kostką lodu.

Prozdrowotnie

Jak wykorzystać ocet domowy prozdrowotnie? Odpowiednio przygotowany ocet wspomaga odporność czy trawienie. Polecam „napój mocy” z octem do picia rano na czczo. Dodaje energii, przyspiesza przemianę materii, pomaga w trawieniu tłuszczy, dzięki czemu działa odchudzająco. Wystarczy dwie łyżeczki octu np. jabłkowego czy winogronowego połączyć z dwiema łyżeczkami miodu i zalać szklanką wody. Miksturę najlepiej przygotować wieczorem i wypić z samego rana. Dla pobudzenia trawienia zaleca się picie rozcieńczonego octu domowego na 15 minut przed posiłkiem, warto robić to przez słomkę dla ochrony szkliwa.

Kosmetycznie

Octy domowe w kosmetyce posiadają ogromną moc. Posiadają właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Stosowane zewnętrznie pomagają likwidować trądzik, redukują blizny i dodają włosom blasku, zmniejszają też problem z łupieżem. Zawierają enzymy, które zmniejszają wydzielanie sebum oraz przyspieszają gojenie niedoskonałości. Wystarczy ocet rozrobić z wodą i przemywać skórę jak tonikiem lub płukać włosy.

Nie znam drugiego tak wszechstronnego produktu jak właśnie domowe octy z owoców i ziół. Ponadto są fantastycznym pomysłem na wykorzystanie obierek i owoców przejrzałych lub surowców, które mogłyby się zmarnować w gospodarstwie domowym oraz dzikich ziół i owoców samodzielnie uzbieranych w czasie leśnych spacerów. Jest to idealna metoda na niemarnowanie i wykorzystanie w praktyce filozofii zero waste. Z moich wieloletnich doświadczeń z octowaniem powstał ziołowy zeszyt “OCTY DLA KAŻDEGO – czyli o fermentacji octowej słów kilka”. Spróbujcie sami a magia octowania i Was wciągnie 🙂