Zimowa herbata z darów lasu

Zimowy krajobraz za oknem zaprasza do spacerów w głąb lasu. Spokój i cisza sprzyjają dłuższym wyprawom w trakcie których można się nawet pokusić o rozpalenie ogniska i zrobienie dzikiej herbatki w plenerze. Zimowa herbata z darów lasu – samo zdrowie ! Przepis jest bardzo prosty !

W lesie kryje się całe bogactwo roślin, które są dostępne nawet wtedy, gdy wszędzie biało i śnieg. Możemy tam znaleźć igliwie świerkowe lub sosnowe, ale również kwiatostany i pączki leszczyny, olchy czy brzozy, owoce dzikich odmian róży, głogu, liście poziomki, jeżyny, maliny oraz ich smakowite pędy. Spod warstwy śniegu bez problem można zebrać jadalne ziele gwiazdnicy, jasnoty, przytulii czy pokrzywy. Jak zawsze przy zbiorze surowca pamiętajcie żeby dokładnie sprawdzić czy jest on zdrowy i nie zajęły go owady czy patogeniczne grzyby.

Przepis na zimową herbatkę w plenerze:
Wystarczy małe ognisko oraz niewielki metalowy emaliowany garnek lub kubek. Zebrane własnoręcznie rośliny zalewamy wodą, ustawiamy blisko ognia i gotujemy kilkanaście minut aż napój nabierze przyjemnego aromatu i “herbacianego” koloru. Tak przygotowany odwar jest po przestudzeniu gotowy do spożycia. Zimową herbatkę można przygotować także po powrocie ze spaceru, w domu na kuchence.

Prawda że proste ? A do tego bardzo zdrowe. Herbatki ziołowe przygotowane z dóbr zimowego lasu mają bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Sosnowe i świerkowe igliwie-to właśnie w okresie zimowym jest najbogatsze w witaminę C (wystarczy 50 g igliwia, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie), a ponadto zawierają olejki eteryczne, żywice i garbniki. Olejki działają dezynfekująco i wspomagają układ odpornościowy. Są bardzo skuteczne w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych, grypą i przeziębieniem. Dlatego warto wykorzystywać je w tym okresie , nie tylko w kuchni ale i w kosmetyce – np. jako składnik soli do kąpieli lub mazideł.

Igliwie świerkowe

Owoc dzikich odmian róży jest cennym źródłem witaminy C z czego jest szczególnie znany. Warto pamiętać że poza tym zawiera witaminy A, B1, B2 E i K. Jest również bogaty w pektyny, flawonoidy, karotenoidy, kwas foliowy i garbniki.

Dlatego właśnie głóg i dzika róża są istotnym składnikiem naszej herbatki Owocowa Fanberia Witaminowa.

Owoc dzikiej róży
Owoc głogu

Kwiatostany męskie leszczyny wykazują działanie oczyszczające i przeciwstarzeniowe na organizm- wmiatają wolne rodniki. Regulują gospodarkę hormonalną, zawierają fitoestrogeny. Maja działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe, moczopędne, przeciwreumatyczne, przeciwwirusowe, przeciwmiażdżycowe. Kwiaty męskie leszczyny są bogate w pyłek, flawonoidy, alantoinę, triterpeny i fitosterole polecane w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, stanów zapalnych układu moczowego, gardła i zaburzeń okresu przekwitania oraz pokwitania.

Liść jeżyny

Na układ pokarmowy i moczowy działają natomiast liście poziomek i jeżyn. Wpływają korzystnie na działanie dróg moczowych, pęcherza i nerek. Przyspieszają przemianę materii, wspomagają prawidłowe krążenie, działaj napotnie i przeciwzapalnie. Zawierają duże ilości antyoksydantów, witamin, garbników, glikozydów i flawonoidów.

Polecam na taką wyprawę zabrać ze sobą coś co osłodzi kwaskowaty smak wielu dzikich roślin. Najsmaczniejszy i najzdrowszy będzie miód. Pamiętajcie jednak aby dodać go do ostudzonego napoju (poniżej 40 st C), aby nie pozbawić go aktywności biologicznej. Mała łyżeczka miodu wielokwiatowego lub rzepakowego idealnie złamie kwaśny smak, podnosząc walory smakowe i zdrowotne naszej zimowej herbaty.

Zachęcam Was zatem do długich spacerów i szukania także w tym czasie smakowitych i zdrowych darów lasu. Odetchnijcie zimowym powietrzem, wywietrzcie głowy i dajcie się ponieść zmysłom. A kiedy już wrócicie do domu nie zapomnijcie podzielić się ze mną relacją ze zbiorów i gotowania 🙂 Jak Wam smakowała zimowa herbata z darów lasu ?